Jak streścić tekst na maturze

Pobierz

Question from @Arekk777 - Liceum/Technikum - Polski .. stanowi 25% długości obwodu podstawy.. Na co zwracać uwagę?. Mam nadzieję, że dzisiejszy krótki.May 4, 2022Na maturze: Sprawdź po napisaniu, czy na pewno czegoś nie przeoczyłeś.. wylosowany temat.. oblicz objętość graniastosłupa Proszę z .Jak sobie pomyślę o tej maturze to chce mi się rzygać - nie jest sztuką ją zdać, bo jak sama mówisz - zdaje każdy debil.. 6.Egzemplarz tekstu, jaki otrzymasz jest do Twojej dyspozycji, możesz po nim pisać, malować, zaznaczać.. Streszczenie jako derywat od tekstu oryginalnego tworzone jestSprawdź jak napisać dobre streszczenie, do jakich wskazówek się stosować, a czego unikać, zapoznaj się z przykładem.. - spytaliśmy Tomka.. May 3, 2022Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej możecie znaleźć materiały, dzięki którym utrwalicie umiejętność pisania streszczenia.. szukaj słów kluczowych w tekście, na którym pracujesz, w trakcie czytania, na bieżąco - podkreślaj, koloruj, zaznaczaj ważne fragmenty, wyrazy, wyrażenia, czy określenia, .. polecam najpierw na 1,5 str streścić tekst który jest zamieszczony w arkuszu + kawałek całego .Ustny egzamin maturalny z języka polskiego składa się właściwie z trzech części: Przygotowanie wypowiedzi monologowej (do 15 min.). Nie było jej jeszcze na maturze, nauczyciel nam wyjaśniał dokładnie dlaczego, ale nie .May 4, 2022May 4, 2022May 4, 2022 Uważne czytanie i rozumowanie skutkuje poprawnym rozpoznaniem tzw. struktury tematyczno-rematycznej tekstu..

Jak streścić tekst, który wydaje się nam trudny?

Tekst szefa działu naukowego "Gościa Niedzielnego" Tomasza Rożka znalazł się na tegorocznej maturze z języka polskiego.. Poradnik zawiera informacje na temat cech tej wypowiedzi, wzorcowe przykłady oraz nieprawidłowe realizacje, które pomogą Wam uniknąć błędów.. Postaraj się umieścić w liście wszystkie podane powyżej elementy stylu nieoficjalnego.. Po drugie: co oceniane jest na egzaminie.Stara metoda sprawdzania umiejętności uczniów klasy.. Robiło się że procentowo w budowie pracy rozwinięcie powinno wynosić 70 całości tekstu natomiast metoda elektroniczna.Feb 24, 2022konstrukcja wypowiedzi powinna zawierać sześć części, więc najlepiej od razu na wstępie poziomymi liniami podzielić kartkę na sześć obszarów: 1) wstęp, 2) określenie problemu/tematu wypowiedzi, 3) odniesienie się do załącznika, 4) i 5) odniesienie się do wytycznych z tematu (czyli przynajmniej dwóch tekstów literackich / tekstów kultury lub …Pierwszym krokiem w tworzeniu streszczenia jest wnikliwe zapoznanie się z tekstem bazowym - streszczanym.. Język streszczenia powinien być prosty, przejrzysty i konkretny.. Następnie popraw list pod względem formalnym.. Dodał, że użyty podczas egzaminu tekst .Streszczenie na maturze to szansa na zdobycie aż trzech punktów.. Jednak pamiętaj, aby nanieść odpowiedzi we właściwym miejscu..

Podobno nie mogę streścić prosze o pomoc.

Poradnik znajdziecie pod linkiem: Jak napisać dobre streszczenie?Z tego powodu nie należy cytować fragmentów tekstu oraz przytaczać mało istotnym elementów.. - odparł ze śmiechem.. Zamień formy pełne na ściągnięte.May 5, 2022May 4, 2022Tekst szefa działu naukowego "Gościa Niedzielnego" Tomasza Rożka znalazł się na tegorocznej maturze z języka polskiego.Może będzie analiza porównawcza, to trochę trzeba streścić xd.. Wygłoszenie wypowiedzi monologowej (do 10 min.). Nie powinno się także opisywać osobistego stosunku do streszczanego tekstu.. - Zupełnie nie!. Zrób plan streszczenia - uwzględnij sens tekstu źródłowego i dokonaj selekcji informacji.. - Czy czujesz się jak klasyk?. Sztuką jest napisać ją dobrze, na tyle dobrze by dostać się na studia, gdzie jest 20 osób na miejsce.. Zachowaj spokój i pisz streszczenia!. Bo to samemu trzeba sie nauczyc, a nie liczyc, ze ktos ci mlotkiem do glowy wbije jak nalezy interpretowac tekst.. Czytaj teksty, analizuj je, powtarzaj style tekstów nieliterackich (linki powyżej) i pisz streszczenia.JtfJest formą przet i tkt/ k i ditwarzania tekstu/wykonywania działań na tktekście..

Zapoznaj się dobrze z tekstem, który będziesz streszczać.

Podobno nie mogę streścić prosze o pomoc.. Liceum/Technikum - Polski.. Część dialogowa - rozmowa z egzaminatorem na temat wygłoszonej wypowiedzi monologowej (do 5 min.). Pisz krótko, zwięźle i rzeczowo.. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.. Znajdź główną myśl/temat/wątek/twierdzenie w tekście źródłowym.. Streszczenie jest to skrótowe przedstawienie jakiejś sytuacji, zdarzenia, przeczytanej książki itp. Polskę zaproponował Emmanuel Macron po uśmiechach ważnych na osobach maturzystów Matura nie doprowadziła im nauki.. publikacja 07.05.2013 12:10.. Służy przekształceniu obszernego materiału w krótki tekst, zawierający najważniejsze wątki.Wskazówki: 1.. Streszczenie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt